Mumio Shilajit
Šilajit je naravna biološka snov iz Himalaje. Običajno se sprošča v vročem vremenu in se pojavlja na suhih, pred vetrom in soncem zaščitenih mestih, na kamninah, ki jih sestavljajo predvsem apnenčasti graniti.
Mumija vsebuje anorganske in organske spojine (produkti pretvorbe ogljikovodikov, naftni derivati) ter ostanke rastlin (vključno z murvo in brinjem), alge in lišaje, ki zaidejo v razpoke kamnin in ustvarijo mrtvo organsko snov. Ima obliko grudic ali kristalov s konsistenco katrana ali smole. Njegova barva je od rumeno-rjave prek rjave do črne. Beseda mumio v grščini pomeni ščitim, čistim.
Aktivne snovi
Zaradi naravnega bogastva elementov v sledovih je mumio v ljudskem izročilu že tisočletja znan kot odličen vir koristnih hranil za človeško telo. Sodobna znanost je to domnevo podprla in med drugim ugotovila, da vsebuje fulvično kislino, katere velika količina je značilna za šilajit.
Fulvična kislina, aktivna sestavina mumija, je močan antioksidant. Podpira pomlajevanje in regeneracijo tkiv. Fulvična kislina lahko prodre v telesne celice in spodbuja boljšo absorpcijo elektrolitov, katerih ustrezna količina upočasnjuje proces staranja.