Pomagajte lasem, da postanejo močnejši!
Ime “biotin” izvira iz grške besede bios – kar pomeni življenje. To v celoti odraža vlogo tega vitamina v telesu, saj je vključen v številne pomembne življenjske procese. Biotin je znan tudi kot vitamin H ali vitamin B7.
Vloga biotina v telesu
Vaše telo potrebuje biotin za presnovo ogljikovih hidratov, maščob in aminokislin. Priporoča se tudi za krepitev las in nohtov, zato je vključen v številne kozmetične izdelke.
Znaki pomanjkanja biotina
Kot vsi vitamini B je tudi biotin topen v vodi, kar pomeni, da ga telo ne more shraniti. Čeprav bakterije v črevesju lahko proizvedejo določeno količino biotina, lahko pride do pomanjkljivosti, tudi pri kožnih lezijah (tvorbah), šibkosti las ali cepljenju nohtov.
Izboljšajte videz svoje kože!
Redno jemanje biotina vpliva na:
- Pravilna presnova energije
- Pravilno delovanje živčnega sistema
- Ohranjanje zdrave kože, las in nohtov
- Duševna stabilnost
Okrepite svoje nohte!
- Biotin prispeva k sproščanju energije iz hrane, ki jo zaužijemo, kar pomaga pri zagotavljanju energije, potrebne za delovanje telesa. Poleg tega sodeluje tudi pri delovanju živčnega sistema, kar je ključnega pomena za optimalno zdravje.
- Druga pomembna funkcija biotina je, da prispeva k presnovi makrohranil. To pomeni, da pomaga pri absorpciji in uporabi hranil, kot so beljakovine, ogljikovi hidrati in maščobe, ki jih zaužijemo s hrano.
- Biotin ima tudi nekaj koristnih učinkov na videz in zdravje našega telesa. Prispeva k ohranjanju zdravih las, kože in sluznic, kar pomeni, da pomaga pri preprečevanju številnih težav, kot so suhi in lomljivi lasje, krhke nohte ter razdražene in vnete sluznice.
- Nazadnje, biotin prispeva tudi k normalnemu psihološkemu delovanju. To pomeni, da pomaga pri vzdrževanju zdravega duševnega stanja, kar je ključnega pomena za splošno dobro počutje.
Zakaj se stres vedno najprej pokaže na laseh, nohtih in koži?
Ste opazili, da se videz vaših las, kože in nohtov poslabša, ko ste pod stresom? Enako se zgodi, če niste dovolj pozorni na svojo prehrano.
Ko se znajdemo pod velikim stresom, naše telo sprosti kortizol, ki lahko upočasni nekatere telesne funkcije, ki niso nujno potrebne za preživetje. Ta proces je prirojen in služi prihranku energije in hranil, ki jih telo potrebuje za boj ali beg pred potencialno nevarnostjo.
Medtem ko se telo bori s stresom, se lahko obnovitveni procesi upočasnijo, kar lahko vpliva na videz las, nohtov in kože. Na primer, ker se lahko proizvodnja keratina, ki je pomemben gradnik las in nohtov, upočasni, lahko lasje izgubijo svoj sijaj in nohti postanejo krhki in lomljivi. Prav tako se lahko pri upočasnjenih obnovitvenih procesih koža hitreje suši in izgubi svojo naravno vlažnost, kar lahko privede do slabšega videza in manj zdravega izgleda.
Zato je pomembno, da se naučimo učinkovito obvladovati stres in poskrbimo za svoje telesne potrebe, da lahko ohranimo zdrav videz las, nohtov in kože.
V primeru pomanjkanja biotina se lahko pojavijo naslednji simptomi:
- suhe oči
- suha koža ali luščenje kože
- izpadanje las ali lomljivi lasje
- rdeči kožni izpuščaji
- razpoke v kotičkih ust
- utrujenost in pomanjkanje energije