temelj imunske odpornosti
Cink je tisti element, ki ga morda res ne potrebujemo veliko, a je neverjetno pomemben.
Cink 90 kapsul:
- podpira imunski sistem
- zelo dobro se absorbira
- esencialen mineral
- pomemben za rast in razvoj
- ščiti celice pred oksidativnim stresom
- ohranja zdravje kosti, vida, las, nohtov in kože
Je element, ki je potreben za vzdrževanje homeostaze celotnega organizma. Cink sodeluje pri proizvodnji beljakovin in nukleinskih kislin, ki so v glavnem odgovorne za prenos in shranjevanje genetskih informacij. V človeškem telesu je ta mikroelement prisoten v majhnih količinah. Absorpcija cinka iz prehrane znaša od 10 do 40% in poteka v tankem črevesju.
Glavni vir mikrohranil so žitni izdelki (30-40%) in meso, klobase in ribe (28-34%). Ta element najdemo tudi v velikih količinah v ostrigah in školjkah. Poleg tega lahko cink v sledovih najdemo v čičeriki, kozicah, mleku in tudi orehih.
V pogojih pomanjkanja tega elementa se poveča absorpcija cinka iz prehrane in reabsorpcija cinka, izločenega s trebušnim sokom in žolčem v črevesje. Pomanjkanje tega elementa povzroča številne neželene kožne spremembe.
Posebej dovzetni za pomankanje so: otroci, nosečnice, alkoholiki, vegani in starejši so skupine, ki jim grozi pomanjkanje tega mikrohranila
Kakšen je priporočen dnevni vnos cinka?
Po podatkih Nacionalnega inštituta za zdravje so priporočene dnevne vrednosti za porabo cinka 11 mg za moške in 8 mg za ženske. Priporočila pa so veliko nižja za otroke, medtem ko za nosečnice ali doječe ženske veljajo posebni premisleki. V tem primeru se je dobro posvetovati z osebnim zdravnikom ali nutricionistom, da določite pravo količino cinka za vas.
Cink je pomemben tudi, ker celice varuje pred oksidativnimi poškodbami in je zelo pomemben člen pri obrambnih in regeneracijskih sposobnostih telesa.
Kdo je nagnjen k pomankanju Cinka?
Mesojedci imajo več možnosti za zagotovitev zadostne količine cinka v svoji prehrani, medtem ko se tisti, ki se izogibajo mesu, soočajo s povečanim tveganjem za pomanjkanje tega pomembnega minerala. To še posebej velja za vegane in vegetarijance, saj se cink nahaja predvsem v živalskih proizvodih, kot so meso, mlečni izdelki in jajca.
Čeprav obstajajo tudi rastlinska živila, ki vsebujejo cink, kot so stročnice, oreški in semena, so rastlinsko izvorne oblike cinka manj učinkovite kot živalski viri. Zato morajo vegani in vegetarijanci še posebej paziti, da vključijo dovolj cinka v svojo prehrano ali pa razmisliti o dodajanju cinkovih dopolnil.
Pri ljudeh s pomanjkanjem cinka se lahko pojavijo tudi naslednji znaki:
Lahko se pojavi tudi izguba teže, počasno celjenje ran, okvare okusa in duševna letargija. Mnogi od teh simptomov niso specifični za pomanjkanje cinka, ampak pogosto povezani z drugimi zdravstvenimi težavami. Da se ugotovi, ali pomanjkanje cinka obstaja, je priporočen zdravniški pregled
Cink je eden od bistvenih elementov pri preprečevanju okužb. Ljudje, ki trpijo zaradi pomanjkanja tega elementa, so lahko bolj nagnjeni k okužbam in tudi pljučnicam.
Živila, ki so bogat vir cinka:
- Morska hrana, še posebej ostrige, te ga vsebujejo največ.
- Meso: divjačina, perutnina, govedina, teletina (telečja jetra), jagnjetina.
- Jajca.
- Mlečni izdelki. Skodelica grškega jogurta denimo postreže s približno 2,5 mg cinka.
- Temna čokolada.
- Rjavi in divji riž.
- Polnoredna žita: oves, otrobi, ječmen, pira.
- Stročnice: fižol, čičerka, leča.
- Oreščki in semena. Vendar so ti viri slabše razpoložljivi, zaradi vsebnosti fitinske kisline, ki lahko moti absorpcijo.